Solsikke

Info

Solsikke hold 

Disse hold er for børn, der har brug for særlig støtte Både børn med og uden diagnoser, og med forskellige handicaps. Det kan være nedsat kognition/udviklingshæmning, adhd, autisme, angst eller noget helt andet. Alle der tilmelder sig disse hold, vil blive kontaktet af en træner ift støtte behov. LÆS NEDERST PÅ SIDEN - VIGTIGT  

Vi har 3 solsikkehold:

Solsikke hold 1 er i badeland. Her skal barnet have en mor/far eller anden ledsager med. Vi vil lave vandtilvænningsøvelser og andre svømmerelateret lege i vandet. Vi laver fælles aktiviteter i det omfang børnene kan deltage i det, men tager altid udgangspunkt i det enkelte barns niveau. 

Solsikke hold 2+3 er i vippebassinnet i lav og dyb ende (når børnene er klar til det). Her skal forældre ikke deltage, men må det gerne. Vi laver også her vandtilvænningsøvelser, men også flere svømmerelaterede øvelser og lege. Nogle børn vil have 1:1 støtte med en træner, mens andre børn vil være i mindre grupper af 2-3 børn sammen med en træner. På dette hold tager vi også udgangspunkt i det enkelte barns niveau. Nogle børn leger primært, mens andre børn primært svømmer. Det er meget individuelt. 

Der bruges ikke bælter og luffer på nogle hold, men i stedet bruges andres opdriftsmidler, og svømmerelaterede lege, for at blive vandtilvænnet og lære at svømme.

VIGTIGT IFT HOLD 2+3

Alle der tilmelder sig hold 2+3 vil blive kontaktet af en træner ift støttebehov, og barnet kan blive flyttet til det andet hold. Vi forsøger at lave hold, så støttebehov, træner normering og børnenes sociale interaktioner passer sammen og vi derved kan tilbyde flest børn en plads. 

Der vil være få pladser til at starte med, men mange på venteliste vil også komme med. Venteliste bliver kontaktet, når der er plads, ift om netop jeres barn kan inkluderes på holdet. Det er derfor ikke givet at man kommer med på holdet, i den rækkefølge man tilmelder sig. Vi starter med 7 pladser på hvert hold, men ved også at en del flere kommer med på holdene. Så selv om holdet er fyldt op, må I meget gerne tilmelde jer. 







Klik venligst her for at læse hele beskrivelsen

Solsikke med forældre 1SOL1
Onsdag Tid: 17:00 - 17:30
Sted: Nyborg Svømme- og Badeland, Badeland
Træner: Allan Boel / Susanne Olesen /
Voksen hjælpetræner : Lonni Jensen / Signe Olesen /

Dette hold skal en forældre eller ledsager deltage på, sammen med barnet 

Holdnummer: SOL1
Periode: 20.08.2025 - 22.04.2026
Tilmeldte: 0/10
Pris: 900 kr.
Tilmeld

Solsikke 2SOL2
Onsdag Tid: 17:30 - 18:00
Sted: Nyborg Svømme- og Badeland, Vippebassin
Træner: Allan Boel / Jamilla Brejnholt Zinkernagel / Louise Breyen / Maj Julie Høi / Pia Vagner /
Voksen hjælpetræner : Jan Andersen / Mette Temmesen / Morten Rosendahl Klint / Signe Olesen / Susanne Hyllegaard Sall /
Holdnummer: SOL2
Periode: 20.08.2025 - 22.04.2026
Tilmeldte: 2/7
Pris: 900 kr.
Tilmeld

Solsikke 3SOL3
Onsdag Tid: 18:00 - 18:30
Sted: Nyborg Svømme- og Badeland, Vippebassin
Træner: Allan Boel / Jamilla Brejnholt Zinkernagel / Maj Julie Høi / Pia Vagner /
Voksen hjælpetræner : Jan Andersen / Louise Løndahl / Mette Temmesen / Signe Olesen / Susanne Hyllegaard Sall /
Holdnummer: SOL3
Periode: 20.08.2025 - 22.04.2026
Tilmeldte: 0/7
Pris: 900 kr.
Tilmeld

Pris

Sæsonen er fra august til maj.

Børnehold 900 kr

Voksenhold 900 kr

Rabat: Der er 50% rabat allerede fra 2. medlem af husstanden. Man skal blot bo på samme adresse. Rabatten trækkes automatisk.

Tilmelding her

Har du spørgsmål? Kontakt os her

Generelle henvendelser til formandusk@gmail.com

eller til formand Susanne Olesen på tlf.: 24 24 48 53